Danışmanlığımız hakkında bilgi almak için arayınız... İletişim Gizle
Dengeli Beslenin Formda Kalın...

Helicobacter Pylori ve Fonksiyonel Tıp Tedavisi

Siz veya tanıdığınız biri düzenli olarak sık sık mide ekşimesi veya asit reflü geçiriyor mu? Daha da kötüsü, bu her zaman olur mu? Eğer öyleyse Helicobacter Pylori adlı küçük bir yaratık tarafından midenizde bir enfeksiyon olabilir. Semptomlar tipik olarak asit reflü, midede tuğla hissi, etten kaçınma ve yemekten sonra geğirme şeklindedir.
Bir kişi başlangıçta enfekte olduğunda, H. Pylori midenin proton pompaları adı verilen bir bölümünü kapatmak için yuva yapmak zorundadır. Yiyecekleri sindirirken midenin pH’ı yaklaşık 1.8 ila 2’ye düşmelidir. Bu çok asidiktir, kıyafetlerde bir delik yakar. Bu asitlik ile başa çıkmak için, üre adı verilen ve üre amonyağa dönüştüren bir enzim salgılarlar. Bu amonyak midenin asitliğini nötralize etmeye yardımcı olur.
Mide asla uygun pH değerine ulaşmazsa, sayısız sorun ortaya çıkmaya başlar. Yeni başlayanlar için, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır, selenyum ve bor gibi mineraller de hiç emilmez. Ayrıca, folat ve B12 zayıf bir şekilde emilir. Bu büyük bir problem! Magnezyum vücutta 300’den fazla şey yapar ve çinko yaklaşık 250 işlev görür. Tabii ki birisi demir eksikliği olan bir anemiye sahipse, o zaman hücreler osteoporozdan bahsetmemek için oksijen açlık çektiği için her şey biraz daha az çalışır. Ayrıca, folat ve B12, uygun sinir sistemi fonksiyonu ve nörotransmitter üretimi için büyük önem taşır.

Amino asitlere zayıf protein sindirimi dışında ortaya çıkan bir başka problem (kayıt için bu amino asitler sadece doku yeniden inşası ve onarımı için değil, aynı zamanda karaciğer ve beyin de nasıl işlev görür), mide dizilimi adı verilen sürecin gerçekleşmez. Mide uygun bir pH değerine ulaştığında, ‘CCK’ ve ‘salgılama’ adı verilen iki kimyasal salınır. CCK, safra kesesine bağırsak hareketliliğini sıkmasını ve teşvik etmesini söyleyen kimyasal bir röle gibidir. Temel olarak mide bittikten sonra, sindirim organlarını işlerine başlamak için daha fazla ‘etiketler’. Secretin, karaciğere safra kesesinden sıkılmış olan safrayı değiştirmeye başlamasını söyleyen habercidir. Evet, bu zayıf gastrik sekanslama aynı zamanda ‘durgun safra kesesine’ yol açabilir.

Son olarak, vücutta metilasyon adı verilen bir süreç vardır. Vücuttaki işlevini değiştirmek için bir maddeye kanca eklemek gibi düşünün. Bu süreç safra, idrar, DNA, hücre duvarları, enerji vb. Biraz önemli değil mi? Folat ve B12 bu metilasyon döngüsüne yardımcı olur, ancak bir şey kancayı bırakmak zorundadır ve bu şeylere ‘metil donörler’ denir. Bunların çoğu asidik bir midede yapılır.
Mide yiyeceklerin içeriğini sterilize etmek için tasarlandığından, bu, diğer küçük yaratıkların SIBO gibi GI kanalını kolonize edebilmeleri için zemin hazırlayabilir .

H. Pylori yerleştiğinde, uzun süre kalmayı sever. Bazen hayat boyu. Fakat bir kişinin problemlerine neden olan bir bakteri nasıl bu kadar uzun süre kalabilir? Saklanmasının bir yolu, taşındıktan sonra H.Pylori sonra lewis antijenleri adı verilen bir tür lipoplisakkarit salgılamaya başlar. Özetle, bu lewis antijenlerinin yaptığı, H.Pylori’yi bağışıklık sisteminden ‘gizlemek’ ve saldırıyı ya parietal hücrelere veya ATPase adı verilen proton pompalarının bir kısmına yönlendirmektir. Aşağıda görebilirsiniz. Bu nedenle H.Pylori için kan antikor testi tipik olarak sadece enfeksiyonun ilk aşamalarında doğrudur. Ayrıca bağışıklık sisteminin nasıl iletişim kurduğunu ve bir saldırı gerçekleştirdiğini etkileyerek gizlenebilirler.

HANGİ PROBİYOTİK KULLANILMALI?

Araştırmacılar, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus Fermentum, L. Casei, L. Breviss bakterilerinin en iyi sonuçları verdiğini gösteren kanıtlar buldular.

Araştırmalar, yeşil çayın Helicobacter bakterilerinin büyümesini öldürmesine ve yavaşlatmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.
BROKOLİ FİLİZİ, içinde sülforafan adı verilen bir bileşik, H. pylori’ye karşı etkili olabilir . Fareler ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar , mide iltihabını azalttığını göstermektedir.
MEYAN KÖKÜ, mide ülserleri için yaygın bir doğal ilaçtır. Ayrıca H. pylori ile de savaşabilir . 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre , meyan kökü bakterileri doğrudan öldürmez, ancak hücre duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir.
Günlük 2 gr çörekotu tüketiminin bu bakterinin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.
Mide asitini kuvvetlendirmek için ev yapımı elma sirkesi, laktofermente turşular ve mide asit takviyeleri kullanılanilabilir. (Hekiminizin uygun gördüğü tedavinin yanına destek olarak.)
Bitkisel olarak da kudret narı zeytinyağıyla karıştırılarak uygulandığında şikayetlerin azalmasına yardımcıdır.