Danışmanlığımız hakkında bilgi almak için arayınız... İletişim Gizle
Dengeli Beslenin Formda Kalın...

Hesaplamalar

Beden Kitle Endeksi
BKİ DeğeriDurumunuz
18.5 kg/m2'nin altında iseZayıf
18.5-24.9 kg/m2 arasında iseNormal kilolu
25-29.9 kg/m2 arasında iseHafif şişman (Fazla kilolu)
30-34.9 kg/m2 arasında iseOrta derecede şişman (I.Derece)
35-39.9 kg/m2 arasında iseAğır derecede şişman (II.Derece)
40 kg/m2 üzerinde iseÇok ağır derecede şişman (III.Derece)
BKI - Beden Kitle Endeksi (BMI – Body Mass Index) Nedir?

Kısaca kilonuzun, boyunuzun karesine bölümüdür. Çıkan sonuçla ideal kiloda olup olmadığınızı anlayabilir ya da ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.

Vücut Yağ Oranınız
İdeal Kilonuz
İdeal Kilo nedir?

Bir insanın yaşamını en sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için vücudunun sahip olması gereken yeterli ağırlığa ideal kilo denir. Yaygın bir kanı olarak zayıflığın sağlıklı olduğu düşünülse de vücudun normal ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için belirli bir miktarda yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle ideal kilonun altında olmak da üstünde olmak da insan sağlığına zarar verebilmektedir.

Aktiviteye Göre Harcanan Kalori
Not: Enerji harcaması için bulunan değer ortalama bir değer olup, bireyin vücut tipi, yaptığı aktivitenin şiddeti, yaşı vb. bireysel faktörlere göre değişiklik gösterebilir.
Bazal Metabolik Hız (BMH)
Bazal Metabolik Hız (BMH) nedir?

Mutlak dinlenme anında uyanık olarak yatar pozisyonda, istemsiz yapılan vücut işlevleri için harcanan enerjidir. Bunlar; nefes almak, kalp atımı, vücut ısının dengelenmesi, terleme, beyine mesajların iletilmesi ve birçok kimyasal reaksiyonda kullanılan enerjidir.

Bazal metabolizma Hızı (BMH) Harris-Benedict formulü ile de bulunabilir.

Günlük Gereken Ortalama Enerji Miktarı
Günlük Alınması Gereken Ortalama Enerji Miktarı nedir?

Günlük kalori ihtiyacı kişinin boy, yaş ve kilosu; kadın veya erkek olma durumuna göre değişebilir. Genelde orta ağırlıkta ve boyda olan insanlar için günlük kalori ihtiyacı yukarıdaki hesaplamayla mümkün olabilir.

Tabi bu kişinin ne kadar aktif olduğuna göre değişir.

Bel / Kalça Oranı
NOT: Bel ölçüsü belin en ince yerinden, kalça ölçüsü ise kalçanın en geniş yerinden alınmalıdır.
Bel / Kalça Oranı nedir?

Vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olmakla beraber, yağın nerede biriktiğini bilmek daha önemlidir. Karın çevresinde gerçekleşen yağ birikimi, vücudun diğer bölgelerinde (kalça, basen) olan yağ birikiminden daha fazla sağlık risklerine neden olur. Bu risk için basit fakat doğru bir yöntem bel/kalça çevresi ölçümüdür.

Diyetisyen (Beslenme Uzmanı) tarafından esnemeyen mezura ile ölçülmelidir. Doğru ölçümü için uzman yardımı almak önemlidir.

Bel/Kalça oranı, şişmanlığa bağlı kronik hastalıkların görülme riskinin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bu oran cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Bel/Kalça oranı erkeklerde 1.0 ve kadınlarda 0.8in üzerine çıkmamalıdır.

Bel çevresinin tek başına ölçümü de kronik hastalıkların riski açısından tamamlayıcı olabilmektedir.

Kilo Vermek / Korumak / Almak İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım?