Danışmanlığımız hakkında bilgi almak için arayınız... İletişim Gizle
Dengeli Beslenin Formda Kalın...

ELİMİNASYONDA 10 UYGULAMA HATASI

1. Kendinizi Kötü Hissettiğinizde Bırakmak (başlangıçta)
Birçok insan, eliminasyon diyetine başladığınızda anında daha iyi hissedeceğinizi umuyor. Bu her zaman böyle değildir.

Düzenli olarak reaktif gıdalar tüketiyor ve onları soğuk hindiyi ortadan kaldırıyorsanız, yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz. Esasen, vücudunuz bu düzenli inflamasyon saldırısına uyum sağlamıştır ve sorunlu gıda antijenlerini ve diğer inflamatuar aracıları temizlemeye yardımcı olmak için belirli yolları ya yukarı ya da aşağı regüle etmiştir.

Tetiği kaldırdığınızda, bu mekanizmaların yeni bir denge bulması zaman alır. Semptom açısından genellikle daha az şiddetli olsa da, rehabilitasyona girdiklerinde bir alkoliğin geri çekilmesine biraz benzer. Bazen bu alışma dönemi iki hafta sürebilir ve neden yorgun olduğunuzu, baş ağrılarınızı veya garip bağırsak hareketlerinizi neden yaşadığınızı kafanıza takmanıza neden olabilir.

Ne yazık ki, bunun farkında değilseniz, eliminasyon diyetinize dahil olan gıdaların semptomlarınızın daha da kötüleşmesine neden olduğunu varsayabilirsiniz. Bu, diyetinizden daha da fazla gıdayı çıkarmanıza yol açabilir ve bunlar, vücudunuzun iyileştirmesi gereken gıdalar olabilir.

2. Bir Çerez Kesici Planının İzlenmesi
Dışarıda kaç tane eliminasyon diyeti olduğunu saymaya başlayamıyorum bile. Ve hiçbirini tavsiye etmiyorum.

Neden? Niye?

Çünkü bedenlerimiz farklı ve eliminasyon diyetlerinde herkese uyan tek beden diye bir şey yok. Genellikle iltihaplı olan veya ortadan kaldırılması gereken ilk seçenek olan belirli yiyecekler vardır, peki ya nüfusun %25’i o yiyeceğe tepki vermeyen sizseniz?Bir eliminasyon diyeti denediyseniz ve 2 haftadan daha uzun bir süre sonra iyileşme görmediyseniz, diyetinizdeki bir şeye tepki verme ihtimaliniz yüksektir ve bu karabiber, hindistancevizi yağı veya havuç kadar tuhaf olabilir.

Besin eksiklikleri, bence, hemen hemen her kronik sağlık sorununa katkıda bulunur. Bu nedenle, bir eliminasyon diyeti planlarken dikkatli olmazsanız, çeşitli besinlerde eksik olabilirsiniz.

Klasik olarak, makro besinlerde (karbonhidrat, yağ, protein) her türlü hormon sorununa, kan şekeri sorunlarına katkıda bulunabilecek ve hatta yeni sindirim semptomlarının gelişmesini tetikleyebilecek ciddi dengesizlikler gördüm.

Aynı derecede ilgili olan, gelişebilecek mikro besin eksiklikleridir. Örneğin, yumurtaları ortadan kaldırırsanız, kolin bakımından kolayca eksik olabilirsiniz (eğer onu içeren diğer birkaç gıdada herhangi bir anlamlı miktarda hızlı değilseniz).

Bu, gebe kalmaya çalışan kadınlar, hamile olanlar ve kolinin nöral tüp kusurlarını önlemede ve normal beyin ve görme gelişimini teşvik etmede çok önemli rolü verilen emziren anneler için büyük bir sorun haline gelir. (Tabii ki kolin, sadece birkaçını saymak gerekirse, uygun karaciğer fonksiyonu, kardiyovasküler sağlık ve beyin sağlığı için her iki cinsiyetten çocuklar ve yetişkinler için de çok önemlidir).

Bu örnek yalnızca bir gıda ve bir besine odaklanmıştır , ancak bu alanda bilgili değilseniz olası besin eksiklikleri neredeyse sonsuzdur.

4. Dahil Etmeye Değil, Elemeye Odaklanmak
Bir eliminasyon diyeti biraz yanlış bir isimdir.

Evet, belirli yiyecekleri ortadan kaldırmayı içerir. Ancak, bu yiyecekleri yemiyorsanız , ne yiyeceksiniz?

“Onu yiyemem” olumsuz zihinsel gevezeliğin tamamına takılıp kalmak çok kolay. Biliyorum çünkü orada bulundum .

Bunun yerine, odağınızı diyetinize dahil ettiğiniz şeylere değiştirirseniz, sahip olabileceğiniz tüm çeşitliliği görebileceksiniz. Bu, kaçındığınız yiyeceklerin bıraktığı besin boşluklarını hangi yiyeceklerin dolduracağını planlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca, bir sorunlu yiyeceği bir başkasıyla değiştirme tuzağından da kaçınacaksınız. Örneğin, glütensiz beslenmeye karar verirseniz, işlenmiş, glütensiz ürünler satın almak muhtemelen sorunlarınızı çözmeyecektir. (Aslında, müşterilerimden birkaçı, yardımımı istemeden önce yıllarca glutensizdi, ancak daha iyi olmadılar. Bazen kullandıkları katkı maddesi dolu, glütensiz ürünler suçludur.)

5. İleriyi Planlayamama
Eliminasyon diyetleri planlama gerektirir – birçoğu!

Yemek konusunda oldukça özgür bir ruha sahibim, çünkü dikkatli yemeyi benimsemeyi ve havamda olanı, mevsiminde olanı veya arayabileceğimi yemeyi seviyorum . Ancak eliminasyon diyeti yapmak, bu tür bir bırakınız yapsınlar tutumuna izin vermez (en azından başlangıçta değil).

Dikkatli yemek kesinlikle pencereden dışarı çıkmaz (en azından benim uygulamamda öyle değildir) , ancak hangi yiyecek kombinasyonlarının, öğünlerin ve tariflerin dahil ettiğiniz yiyecekleri içereceği (ve karşılayacağı) için çalışmak için para ödüyor. beslenme ihtiyaçlarınız).

Ne yiyeceğinizi düşünmediyseniz, eliminasyon diyetinde geçireceğiniz süre boyunca sizi taşımak için kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, atıştırmalık ve içecek için en az 3-5 seçenek bulmanızı öneririm. .

Sık sık dışarıda yemek yiyorsanız, seyahat ediyorsanız veya ne yediğinizi kontrol edemediğiniz etkinliklere gidiyorsanız, en az kesintiye sahip olduğunuz (veya belki de en az kesintiye sahip olduğunuz) bir zamanda bir eliminasyon diyetine başlamayı seçmek isteyebilirsiniz. en önemli şey hakkında kendinizle kalpten kalbe – sağlığınız mı yoksa yaşam tarzınız mı?).

6. Doz Toleransını Görmezden Gelmek
Diyelim ki öğle yemeğinde büyük bir salata yiyorsunuz ve sonrasında şişkinlik ve gaz hissediyorsunuz. İlk şüpheniz, salatadaki bir şeye tepki verdiğinizdir. O salatadaki bazı (veya tüm) malzemelerin ilerlemesini önlemeyi seçebilirsiniz.

Ancak, bu mutlaka en akıllıca seçim değildir. Aslında, makul miktarlarda yenildiğinde salatadaki herhangi bir bileşene karşı çok reaktif olmayabilirsiniz, ancak çok miktarda yenildiğinde (özellikle hepsini bir kerede) belirtilerle karşılaşabilirsiniz.
Buna doz-yanıt reaksiyonu denir. Biraz bir şey iyidir. Birçoğu sizi aşırıya kaçar.

Bazı gıda hassasiyetlerinin kümülatif bir etkiye sahip olduğunu, yani belirli bir gıdayı (veya belirli gıdaların kombinasyonunu) nispeten kısa bir süre içinde (belki birkaç gün) çok fazla yemenin semptomları tetikleyebileceğini unutmayın. Bu yine iyi planlanmış bir eliminasyon diyetinin önemine işaret eder, bu nedenle bu değişkenlerin çoğunu mümkün olduğunca ortadan kaldırırsınız.Şeytanın avukatını oynamak için, doz toleransı aynı zamanda, ara sıra bir reaktif gıda porsiyonunu semptomlar yaşamadan idare edebileceğiniz anlamına gelir.
7. Yeniden Başlama Aşamasını Atlamak
Bir eliminasyon diyeti yaptıysanız ve harika hissediyorsanız, bu şekilde yemeye devam etmek isteyebilirsiniz. Diyetinizin ne kadar kısıtlı olduğuna bağlı olarak, bu iyi olabilir.

Örneğin, bir Paleo şablonunu izliyorsanız ve diyetinize tahıllar, süt ürünleri ve baklagiller eklemeden kendinizi iyi hissediyorsanız, ancak bol miktarda hayvansal gıda, çeşitli meyve, sebze, kuruyemiş vb. tamam.

Bununla birlikte, eliminasyon diyetiniz, korkunç Pirinç-Kuzu-Armut eliminasyon diyeti gibi küçük bir gıda listesiyle veya hatta 20 veya daha fazla gıdadan oluşan daha kapsamlı bir listeyle başladıysa, tükenmeden önce çeşitlilik eklemek isteyeceksiniz ( veya yeni gıda duyarlılıkları geliştirin – bkz. #8).

Eliminasyon diyetlerinde gördüğüm yaygın bir hata, çok uzun süre kısıtlayıcı bir planda kalmak, monotonluğun kırılma noktasına gelmek ve ardından havluyu tamamen atmak ve önceki yeme şeklinize dönmek.

Teknik olarak bu tam bir eliminasyon diyeti değildir, çünkü yukarıda bahsettiğim gibi, eliminasyon diyetinin amacı sadece tetikleyici gıdaları belirlemek değil, aynı zamanda vücudunuzun beslediği gıdaların geniş listesini belirlemektir .

Yiyecekleri ortadan kaldırmak ve iyileşmeyi hissetmek için dikkatli bir çalışma yaptıysanız, bu tam olarak yiyecekleri yeniden tanıtmak ve tolerans testi yapmak istediğiniz zamandır. Bunun büyük bir kısmı vücut farkındalığıdır (dolayısıyla dikkatli yemeye odaklanıyorum) ve başlangıçta diyetinizi sınırlayarak tüm değişkenleri ortadan kaldırdığınızda, her seferinde bir yiyecek için doğru bir şekilde test edebilirsiniz.

Tekrar edeyim: Her seferinde BİR yemek.
8. Eliminasyon Diyetinde Çok Uzun Süre Kalmak
En yaygın gıda hassasiyetlerinin çoğu evde temel gıda maddelerine karşı olmasının iyi bir nedeni var.

Ölü bir atı yenmek değil, iyi planlanmış bir eliminasyon diyetinin bir parçası, en azından vücudunuzun bireysel toleransı hakkında çalışan bir bilgi sahibi olana kadar, herhangi bir gıdayı aşırı tüketmemeniz için yeterli çeşitlilik oluşturmayı içerir.

Yeniden piyasaya sürme periyodu boyunca çalıştıktan sonra, yeni gıda hassasiyetlerinin gelişmesini önlemek için yiyecek seçimlerinizi düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olmak istersiniz.

Modern tarımdan önce, gıda rotasyonu doğal olarak hayatımızın içine yerleştirilmişti.

Bazı sebzeler sadece belirli bir ayda hasat edilebilirdi.

Bazı ağaçlar sadece 2 haftalık bir süre için meyve verir.

Bazı hayvanların avlayabileceğiniz bölgenizden geçtiği, bazılarının ise yılın farklı bir zamanında göç ettiği bir mevsim vardı.

Süt ürünleri, yalnızca yavru memeliler sütten kesilirken kayda değer miktarlarda mevcuttu.

Basitçe söylemek gerekirse, bir ömür boyu her gün aynı şeyi yemiyorduk.

Bu nedenle, bazı yiyeceklerin diyetinizin temelini oluşturduğunu fark ettiyseniz, herhangi bir yiyeceğe çok fazla güvenmemek için bazı alternatifler bulmayı bir öncelik haline getirin.

Bu, salata yeşilliklerinizi, protein seçeneklerinizi, atıştırmalıklarınızı, alternatif unlarınızı ve hatta baharatlarınızı değiştirmek anlamına gelebilir. Herhangi bir sorunu alevlendirdiğinden şüpheleniyorsanız, ara sıra tüm yiyecek grubuna ara vermek anlamına gelebilir.

9. Tüm Sorunlu Gıdaların Sonsuza Kadar Güvensiz Olduğunu Varsaymak
Sırf bir seferde bir yiyeceği ortadan kaldırmanın iyileşmenize yardımcı olması, sonsuza kadar böyle kalacağı anlamına gelmez. Bedenlerimiz sürekli değişiyor, hayat sürekli değişiyor, stres seviyemiz sürekli değişiyor, bu yüzden bir yiyeceğin sonsuza kadar sınırsız olabileceğini varsaymak saçma.

Evet, uzun vadede kaçınmayı tercih ettiğiniz bazı yiyecekler olabilir. Örneğin, bir otoimmün hastalığınız varsa, muhtemelen glütensiz kalmak isteyeceksiniz. (Ve evet, işlenmiş abur cubur eklemenin bir anlamı yok. Balonunuzu patlattığım için üzgünüm.)

Ancak bağırsaklarınız iyileştikçe ve iltihaplanma azaldıkça, bazı insanlar daha çeşitli yiyecekleri sindirme ve özümseme yeteneğini yeniden kazanacaktır. O yüzden bu olasılığı bir kenara atmayın ve kendinizi sınırlı yiyecek seçenekleriyle dolu bir hayata mahkum hissetmeyin. Diyetinize mümkün olduğunca çok besin açısından yoğun gerçek yiyecekleri dahil etmeye (ve tadını çıkarmaya) odaklanın.
10. Yiyeceklerin Ötesine Bakmamak
Diyetinizi değiştirmek sağlık sorunlarınızı çözmenin anahtarı gibi görünebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Sıkı bir yemek planını özenle takip edebilir ve daha iyi olamazsınız.

Neden? Niye?

Bazen yediklerinden daha fazlası vardır.

Örneğin, korkunç şişkinlik yaşayan bir müşterim vardı, ancak bu her zaman yemek yedikten sonra değildi ve rutinine yakından bakana kadar semptomlarında belirgin bir kalıp yoktu – yani. Duş sırasında ve sonrasında sürekli şişiyordu. Neyse ki, gıda VE kimyasal duyarlılık testinin sonuçlarını aldığımız için hem şampuanındaki hem de vücut yıkamasındaki sorunlu kimyasalı tespit edebildik. Bunları daha temiz bir ürünle değiştirdiğimizde şişkinliği kayboldu.

Bir eliminasyon diyetinin amacının bir süre TÜM potansiyel tetikleyicileri ortadan kaldırmak olduğunu unutmayın.

Dikkat edilmesi gereken bazı önemli şeyler: kişisel bakım ürünlerindeki (diş macunu, gargara, losyon, makyaj vb.), ilaçlar, takviyeler ve temizlik ürünlerindeki tuhaf kimyasallar veya boyalar. ( “Masumiyeti ispatlanana kadar suçludur” kuralıma uyun .)

Ayrıca kaçındığınız gıdalar ve kimyasallar farklı isimler altında saklanıyor olabilir. Buğday, mısır, MSG ve diğerleri sayısız üründe kulağa hoş gelen bir dizi isim altında bulunur.

Bir de işin zor yanı, bazı yiyeceklerin doğal bir kimyasal kaynağı olabileceği. Örneğin, bademler salisilik asit bakımından yüksektir, çay benzoik asit bakımından yüksektir ve kereviz doğal olarak nitrat bakımından yüksektir. Kimyasallara karşı tepkiniz varsa, tüm bu küçük ayrıntıları bilmek ve eliminasyon diyetinize ince ayar yapmak için oldukça güçlü bir gıda kimyası bilgisine ihtiyacınız vardır.