Danışmanlığımız hakkında bilgi almak için arayınız... İletişim Gizle
Dengeli Beslenin Formda Kalın...

Aralıklı Oruç ve Tiroid Hastalığı İlişkisi

Yeme pencerenizi sınırlamak genellikle daha düşük kalori alımına neden olur. Bu kilo kaybı için yararlı olsa da, kalori kısıtlamasının tiroidiniz üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Örneğin, ters T3 adı verilen aktif olmayan tiroid hormonunuz diyetle artar ve reseptörlerinize bağlanmak için aktif tiroid hormonunuzla (T3) rekabet eder. Hem kısa hem de uzun süreli diyet, aktif T3 hormonunuzda yüzde 50’ye kadar düşüşe neden olabilir . Artan ters T3 ve azalmış aktif T3, kötüleşen hipotiroidi durumuna neden olabilir.

Bu bulgulara rağmen, bazı çalışmalar tiroid hormonlarınızın bir öğünle hızlı bir şekilde kırıldıktan sonra oruç öncesi değerlere geri döndüğünü göstermektedir, bu da bazı uzun süreli açlığın hipotiroid hastalığı olmayan kişiler için zararlı olmayabileceğini göstermektedir.

Aralıklı Oruç ve Kortizol
Uzun süre aç kalma, düşük kan şekeri seviyelerine yol açabilir ve adrenal bezlerinizin kortizol adı verilen bir hormon salgılamasına neden olabilir.

Kortizol, akut yaralanma sırasında iltihabı azaltmak, vücudunuzun tehlikeli durumlara uyum sağlamasına yardımcı olmak ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek gibi vücutta birçok önemli işlevi olan bir steroid hormondur. Bununla birlikte, kortizol kronik olarak yükseltildiğinde, olumsuz yan etkiler yaşayabiliriz. Örneğin, kronik olarak yükselen kortizol seviyeleri tiroid hormonu üretimini ve fonksiyonunu bozabilir.

Yüksek kortizol seviyeleri gibi adrenal sorunlarla mücadele ederseniz, aralıklı oruç kortizol dengesini kötüleştirebilir ve daha sonra tiroid fonksiyonunuzu engelleyebilir.

Besin Eksiklikleri
Aralıklı oruç, doğru yapılmazsa besin eksikliğine yol açabilir.

Bu önemli bir faktördür, çünkü tiroidiniz T4 tiroid hormonunuzu yeterli hale getirmek için demir, iyot, çinko, selenyum ve B vitaminleri gibi besinler gerektirir. Ayrıca T4’ü aktif T3 hormonunuza dönüştürmek için yeterli düzeyde selenyum ve çinkoya ihtiyacınız vardır . Son olarak, vücudunuzu aktif tiroid hormonunu etkili bir şekilde hücrelere taşımak için A vitamini ve çinkoya ihtiyaç duyar.
Oruç bir yana, birçok Amerikalı A vitamini ve demir gibi besinler için önerilen günlük miktarlara uymuyor. Dahası, insanların yüzde 95’i önerilen miktarda lifleri karşılayamamaktadır ( 12 ). Lif, daha sonra dolaylı olarak tiroid sağlığınızı etkileyen optimal bağırsak sağlığının korunmasında hayati bir role sahiptir ! Yemekleri atlamak ya da hafta boyunca birkaç gün oruç tutmak, hipotiroidi durumunu kötüleştirebilecek besin eksiklikleri yaratabilir.

Aralıklı Oruç ve Hipotiroid: Güvenli mi?
Aralıklı oruç, bazı kişiler için yararlı olabilecek bir araçtır.

Bununla birlikte, hipotiroidi ile oruç dikkatle yapılmalıdır. Her zaman olduğu gibi, lif açısından zengin işlenmemiş, tüm gıda diyetine odaklanın. Vücudunuzu dinleyin ve kendinizi daha kötü, zihinsel veya fiziksel hissetmenizi sağlayacak uygulamaları durdurun.

Uzun süreli oruç herkes için değildir.Hamilelik sırasında, yeme bozukluğu olan kadınlar veya çözülmemiş adrenal sorunları olan kadınlar için aralıklı oruç tavsiye edilmez.